A jövőnk múlhat rajta ... Válasszunk magyar terméket!


[center][/center]

Ünnepi készülődés

rendezvényeink A Hernádi Környezetvédő és Faluszépítő Egyesület közgyűlésén  megbeszéltük, hogy a március 15-ei ünnepre készülődve a falutábláknál lévő virágoskertet megszépítjük. Így aki bejön községünkben az érezze, hogy nálunk már megérkezett a tavasz és nem vagyunk tétlenek - megszépítettük legalább a falutábláknál lévő virágoskerteket.

Köszönet a segítségért Holi Mihálynénak, Németh Sándornénak, Zalabai Gábornénak, Zalabai Gábornak, Tiszai Zoltánnénak, Karai Lászlónénak, Zsadányi Lászlónénak, Nagy Lászlónak.


Képekkel is illusztráljuk, hogy milyen volt, és milyen lett a virágoskert.

Veszélyeshulladék-gyűjtés

A Hernádi Környezetvédő és Faluszépítő Egyesület 2011. évi progr

hírekA február 25-i közgyűlésen fogadtuk el az idei programjainkat.

Szavazzon 2012 év madarára

pályázat, felhívás Egerészölyv, fekete rigó vagy vörös vércse: ezekre a madarakra lehet szavazni a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület által kezdeményezett online voksoláson, amelynek célja a 2012-es év madarának megválasztása.


A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) az eddigiektől eltérően idén a lakosságra bízza a 2012-es év madarának kiválasztását. A természetvédelmi szervezet honlapján két elterjedt ragadozómadárra és egy énekesmadárra lehet szavazni február 10-től. A fajok közös jellemzője, hogy általánosan elterjedtek Magyarországon, így minden madárszerető rendszeresen találkozhat velük és tehet a védelmükért. A három jól ismert faj az egerészölyv, a fekete rigó és a vörös vércse. A május 10-ig tartó szavazás lezárultával az MME elkezdi a jövő évi kampány előkészítését.

2011 az Erdők Nemzetközi Éve

hírek 2011 az Erdők Nemzetközi Éve. Az Egyesült Nemzetek Szervezete a tavalyi év után (2010 a Biodiverzitás Nemzetközi Éve) most kifejezetten az erdők fontosságát, azok fenntartható kezelését és megőrzését szeretné kiemelni a nemzetközi évvel. Az erdők létfontosságú területek az emberiség és az élővilág számára:  bolygónk felszínét 31%-ban erdőségek borítják, itt él a szárazföldi fajok 80%-a és közel 1.6 milliárd ember függ közvetlen ezektől a területektől. Mindeközben az erdők 30%-át valamilyen módon felhasználjuk és átalakítjuk, amivel évente 13 millió hektárt veszítünk el ezekből az értékes területekből.


A Mezőgazdasági és Élelmezési Világszervezet 2010-es jelentése szerint (FAO’s Global Forest Resources Assessment 2010) évente 13 millió hektárt alakítottunk át egyéb típusú (pl. mezőgazdasági jellegű) területre 2000 és 2010 között. Az erdőségek 1/3-a érintetlen erdőként került osztályozásra, azaz emberi beavatkozásnak nincs jele. Ezek az erdőségek, elsősorban a trópusi esőerdők, a legfajgazdagabb és legsokszínűbb ökoszisztémák egyike. Ezek a területek a világ erdeinek 36%-át teszik ki, kb. 1.4 milliárd hektárt. Azonban eme térségek elterjedése csökkenő tendenciát mutat: évente 0,4%-uk alakul át fakitermelési, vagy mezőgazdasági övezetté. A legnagyobb veszteségek Dél-Amerikát, Afrikát és Ázsiát érik.

A természetes területek átalakításán kívül számos, egyéb veszély is fenyegeti ezeket az ökoszisztémákat. Az erdőterületek 1%-át emésztik fel erdőtüzek évente. Ezenkívül kb. 35 millió hektár erdőt támadnak meg évente különböző állati eredetű kártevők főleg a mérsékelt és boreális térségekben. Az invazív fajok több, mint 34 millió hektárt veszélyeztetnek csak az Egyesült Államokban. Mindemellett a klímaváltozás további hatással van az erdőségek elterjedés területeire is.

Ugyanakkor, a védelem alá vett erdők száma több mint 95 millió hektárral bővült, aminek legnagyobb részét, 46%-át 2000 és 2005 között jelölték ki. A fajok és élőhelyek egyre általánosabb védelmének köszönhetően a világ erdőségeinek 12%-a (460 millió hektár) a biológiai sokféleséget hivatott őrizni. Ebből hivatalosan is védett helynek kb. 10% számít. A védett területek aránya ellenére azonban a jelentés kihangsúlyozza a fenntartható erdőgazdálkodás és a további megőrzési stratégiák fejlesztésének szükségességét is.

A jelentés szintén kiemelte, hogy a védett területek kijelölése mellett egyéb változtatásokra is szükség van (pl. új szabályozások, közösség részvétele a döntéshozatalban, egyéb élelmiszerforrások használata, stb.), amely megakadályozzák eme területeken, pl. a közép-afrikai őserdőkben, a biológiai sokféleség kiaknázását.

Az erdők, fajgazdagságuk és a hozzá kapcsolódó kultúrák megőrzése érdekében részben a tavalyi év (a Biodiverzitás Nemzetközi Éve) és teljes egészében az idei év is arra kívánja felhívni a figyelmet, hogy ezen területek milyen jelentős funkciót töltenek be az emberiség életébe és hogy mennyire létfontosságú megőrzésük a számunkra.

Az Erdők Nemzetközi Éve


(forrás: Diverziti Egyesület)

1%

pályázat, felhívás

2011. év madara a széncinege

Gondoltad volna? A faj nem veszélyeztetett, nem csökken az állománya; alkalmazkodóképes, mesterséges odúkkal jól telepíthető. Szükségünk van egy olyan pozitív példára, ami igazolja, hogy mindannyian tehetünk korunk egyik legnagyobb kihívása, az élőhelyrombolás, a fajok eltűnése ellen.

Napjainkra a természetes élőhelyek átalakítása, életközösségeik változatosságának csökkenése olyan mértéket ért el, hogy már nem csak a biológusok, ökológusok és a zöld szervezetek, de a kérdéssel nem foglalkozó lakosság egyre szélesebb rétegei is érzik ennek negatív hatásait. Azaz ma már a fajok eltűnése, a táj kiüresedése közvetlen, negatív hatásokat gyakorol a gazdaságra, a lakosság életszínvonalára, a nemzeti, kontinentális és bolygó szintű kereskedelemre, élelmiszerellátásra - azaz a társadalom szövetének egészére.

Mit is jelent ez pontosan? Nem pusztán annyit, hogy néhány "fákat ölelgető" fanatikus vagy szemüveges biosz professzor kevesebb ürgét, sast, bogarat vagy virágot láthat. Hanem: a túlhalászás miatt világszerte kiüresedő tengerek és óceánok halászainak munkanélküliségét; a természetes rovarvilág eltűnése miatt kézzel porzott barack ligeteket Kínában, eltűnő fecskéket (a 2010-es év madarai) Magyarországon; a kiuzsorázott talajok csökkenő termésátlagait; az élhetetlenné, sok helyen lakhatatlanná váló tájat (és még folytathatnánk szinte a végtelenségig), ami a klímaváltozás globális és lokális hatásaival együtt össz társadalmivá teszi a kérdés.

Az eddigi védelmi kezdeményezések fiaskója
Sajnos a hatások még csak mostanában kezdik elérni a közvélemény és a döntéshozók ingerküszöbét, amit az is igazol hogy az 1992-ben, Rióban aláírt biodiverzitás védelmi egyezmény - mely azt tűzte ki célul, hogy 2010-re állítsuk meg a biológiai sokféleség csökkenését - nem hozta meg a várt eredményeket. Ezért a mai nappal kezdődő fél éves magyar EU elnökség egyik fontos feladata az új biodiverzitás védelmi stratégia alapjainak lerakása lesz.

További információk >>>


(forrás: Greenfo.hu)

Élményem!

egyéb rendezvények Meghívást kaptam a Nyugdíjas Egyesülettől évzáró rendezvényükre.

Azt mondhatom róla, hogy a fiatalok tanulhatnának tőlük összetartást, fiatalos lendületet, ötletgazdagságot. Kortól és nemtől függetlenül. Nagyon gazdag programmal lepték meg egymást, kifogyhatatlan volt az ötletük.
Már évek óta jelen vagyok ezen a rendezvényen, évről évre gazdagabb a repertoárjuk. Nem panaszkodnak, hanem nagyon jó hangulatot teremtenek. Itt is köszöntöm a 80 éves Dormány Józsi bácsit, tavaly még tolókocsival jött, ebben az évben már csak 2 bottal. Reméljük jövőre már bot nélkül fog jönni, akinek további nagyon jó egészséget kívánok.

Nagyon szépen köszönöm a meghívást és további jó egészséget kívánok a Nyugdíjas Egyesület minden tagjának.


Néhány kép az évzáró rendezvényről ->

Konténeres fenyő

pályázat, felhívás

Veszélyeshulladék-gyűjtés

pályázat, felhívásMár 5. éve, hogy megszervezzük a veszélyeshulladék gyűjtését. Mint eddig minden évben, ebben az évben is sikeres volt.

Nagyon fontosnak tartjuk, hogy évente egyszer megrendezzük a veszélyeshulladék gyűjtését, hogy ne az erdőben találjuk meg azokat a dolgokat, amit évente egyszer le tudnak adni.
Köszönjük a lakosságnak, hogy megpakolta a gépkocsit, amelyik elszállította a veszélyes hulladékot.
Kérjük továbbra is otthon gyűjtsék az elromlott, elhasznált elektromos, elektronikai hulladékot, mert jövő októberben is meg fogjuk rendezni a gyűjtést.



A képek megtekinthetők a galériában.

Földünkért világnap

Gondoltad volna? Mi a földünkért annyit tettünk október 30-án, hogy egy teherautót megpakoltunk a lakosság által hozott Tv-vel, hűtővel, fagyasztószekrénnyel, számítógépekkel, monitorokkal, stb.


Köszönjük

Hernádi Ősz

egyéb rendezvényekÉvek óta részt veszünk a Hernádi Ősz programjain.

Nem volt az másként most sem a gasztronómiai rendezvényen a többi civil szervezettel együtt ott voltunk mi is. Egyesületünk tagjai közösen főzött egyik tagunknál Holi Mihálynénál tejfölös csirkét nokedlivel. Este pedig a közös asztalra tettük és közösen a többi civil szervezettel elfogyasztottuk. Nagyon jó hangulatú volt. A Nyugdíjas Egyesület Búzavirág énekkara gondoskodott róla. Kovács Jani harmonikájával fokozta mégjobban a hangulatot.

Generálási idő: 0.03 másodperc
3,826,978 egyedi látogató