Üdvözlet

Üdvözöljük a Hernádi Környezetvédő és Faluszépítő Egyesület oldalán!


Kedves Látogatóink!

Örömmel tudatjuk, hogy a Hernádi Környezetvédő és Faluszépítő Egyesület még nagyobb  körben szeretne hírt adni programjairól, terveiről, elért eredményeiről, ezért honlapot indított. Így a későbbiekben még szélesebb körben tudjuk tájékoztatni internetező honfitársainkat az Egyesület eddigi, jelenlegi és jövőbeni munkájáról.

Reméljük mindenkinek elnyeri tetszését és gyakran látogatja honlapunkat, részt vesz programjaink megvalósításában is.


Nagy László Sándorné elnök



Adó 1%

Állatok világnapja 2024

Gyermeknap

Ebben az évben is részt vettünk a gyermeknapon a Művelődési Házban. Mi gyümölcsöt vettünk a gyerekeknek, amiből szép díszeket is csináltak a műv.ház dolgozói.

 
Mi is egy állomás voltunk, ahol pecsétet kapott, aki jól teljesítette a feladatot, amit összeállítottak nekik.
Nagyon jó hangulatban telt ez a nap is, mivel a gyerekek örültek a feladatoknak, a
játékoknak.
Ez a nap csak a gyerekekről szól, így a gyümölcsök mellett, minifánk is volt, meg
palacsinta.

Jó hangulatban telt el a délután.

 

 

 

További képek a galériában láthatók >>

Gyermeknap

Közhasznú jelentés 2023. év

Közhasznú jelentés 2023. év (pdf)

 

Korábbi évek közhasznú jelentései:

Közhasznú jelentések (2003 - 2023.)

Gemencen jártunk

Egyesületünk a Madarak és Fák Napját idén a természetben töltötte.  

 

 

 Buszkirándulást szerveztünk Gemencre, ahol megnéztük a vadasparkot, vonatoztunk, sétáltunk az erdőben. Felmásztunk a kilátóba, ahonnan nagyon szép volt a kilátás.
Majd átmentünk Bajára, ahol a Tanya Csárdába megebédeltünk, nagyon finomat főznek. Udvariasak, gyorsan kiszolgáltak bennünket.
Ebéd után lesétáltunk a Duna partjára, egész magas volt a vízállás.
Majd a nap befejezése volt Soltvadkerten a fagyizó. Olyan adag fagylaltot adnak, hogy alig birtuk megenni. 

 

Így ünnepeltünk a természetben.


A kiránduláson készült képek a galériában megtekinthetők >>

Május 1.

A Hernádi Környezetvédő és Faluszépítő Egyesület ebben az évben is megrendezte a szokásos majálisát a Tájháznál.

 

Idén paprikáskrumplit főztünk, ami nagyon jól sikerült. A jó hangulatról Horváthné Ancika énekével, és Kovács János a harmonikájával gondoskodott.

 

Régen ez nagyon nagy ünnep volt, az egész országból a hősők terén gyülekeztek és együtt ünnepelték ezt az ünnepet. Ez mára már csak kis helyi szintű megemlékezés, amit májusfa állítással ünnepelünk. Ami mostanra kiment a dívatból.  

 

Pár mondasot kimásoltam a Wikipédiáról, hogy miért is ünnepeljük ezt a napot. 

„A munka ünnepe (korábban a munkások ünnepe) a nemzetközi munkásmozgalmak által kiharcolt ünnepnap, a legtöbb országban hivatalos állami szabadnap, amely a munkások által elért gazdasági és szociális vívmányokról hivatott megemlékezni”

Föld napja április 22.

Gondoltad volna?

Ebben az évben április 27-én a Hernádi Környezetvédő és Faluszépítő Egyesület szemétszedést szervezet, hogy még tisztább legyen Nagyközségünk. Megtisztítottuk a Vadászház felé vezető utat, a Petőfi utat, valamint Örkény-Hernád közötti utat.

 

 


 

Kérjük a lakosságot, hogy legalább a háza előtt tartsa rendbe a kerítés és az út közötti részt is, mert a buszfordulótól a csatornáig is összeszedtünk sajnos egy zsák szemetet. 

 

Köszönjük mindenkinek, aki velünk tartott!  

 

„A Föld napja egy kiváló alkalom, amikor a világ figyelmét a környezetvédelemre és a természet megóvására irányítjuk. Ezen a napon, április 22-én, világszerte különböző zöld programokkal készülnek az emberek.

 

A cél az, hogy felhívjuk a figyelmet a Föld természeti értékeire és a globális környezeti problémákra, mint például a klímaváltozás és a hulladékszennyezés”.

 

 

A szemétszedésen készült képek >>

 

Kapcsolódó tartalom:

 

- Föld napja 2024: kreatív ötletek gyerekeknek, események >>

- Föld Napja Alapítvány >>

- Zöld Követ Egyesület: Tegyünk közösen a bolygónkért – A Föld Napja 2024 április 22. >>

Szemétszedés

Május 1.

Buszkirándulás Gemencre

Kirándulás Budapesten

programjaink

A Hernádi Környezetvédő és Faluszépítő Egyesület kirándulást szervezett Budapestre. 

 

 Busszal felmentünk Városmajorig, onnan Fogaskerekűvel a Széchenyi hegyre, majd ott elsétáltunk a Gyermekvasútig, ahol vonatoztunk Hüvösvölgyig.
Hűvösvölgyben már várt ránk a busz, és elvitt minket Máriaremetére a Ketytemplomhoz.
Onnan pedig a Hidegkuti úton lévő Gyertyás vendéglőhöz, ahol megebédeltünk.

 

A fogaskerekű vasútat 1871-ben nyitották meg, mely azóta szállítja az utasokat Városmajortól a mostani nevén Széchényi hegyre. 2883 m hosszú szakaszon. Mely annak idején legnagyobb részben fák között ment. A színtkülönbség 264 m. Ma már az ablakból házakat látni, az évek során nagyon beépült.
Régen az uttörő vasúttal kötötték össze, ma Gyermekvasútnak hívják.
A gyermekvasút építése 1948-ban kezdődőtt. A vasútat önkéntesek és egyetemisták építették. A mai napig gyermekek a forgalmisták, kalaúzok.
Nagyon szép erdős részen megy végig. Közben le lehet szállni is és későbbi vonattal tovább menni pl. a János-hegyre, ahol most Erzsébet kilátónak hívják az addig Jánoshegyi kilátót. De Csillebércre is lehet menni, meg több megállója is van. 50 percet lehet rajta utazni, végállomástól-végállomásig.
Széchenyi hegyról indul és Hövösvölgyben van a végállomás. Az évek során az útvonal mellett sok változás van, mert nagyon sok ház épült. 11,7 km hosszú és a végállomás előtt van egy hosszabb alagút is, mely még élvezetesebbé teszi az utat. 

 

 Máriaremetén csak nekünk 46-nak kinyitották a templomot is, és László atya rövid tájékoztatást is adott a Ketytemplomról, ami mára már zarándokhellyé vált. 1899-ben építették a mai formájában és még az eredeti festett olomkristály ablakok díszítik. A padsorok Sissi királyné ajándéka volt, ami még mindig diszíti a templomot. Nagy terület van hozzá, ami tele van fákkal, és minden évben valami újat alkotnak a területen. Van szabadtéri oltár is, ahol jó időben szabadtéri miséket is tartanak, vagy rendezvényeket. Nagy búcsújáró hely.

A templom semmit nem vesztett szépségéből, mert nekem kislánykoromból vannak emlékeim a templomról és a templomkertről. Annak idején voltak bodék is, ahol kegytárgyakat árultak. Azok már sajnos nincsenek, de építettek helyette mást. Más funkcióval, de jó időben sok időt el lehet tölteni a templomkertben. Van látnivaló bőven.

 

Sőt már a kisgyerekekre is gondoltak, mert játszótér is van.

 

 

 


„Szűz Máriát dicsérni, hívek, jöjjetek!
Remetei kegyhelyen hálát zengjetek!
Amennyi szép virág van nyíló tavaszkor,
Annyiszor légy dicsérve Anyánk, mindenkor.” 

 

A Gyertyás vendéglő egy kis 50 személyes vendéglő, ahol nagyon finoman főznek és ugyan nem sok alkalmazottja van, de udvarias gyors kiszolgálásban volt részünk.
 

 

Elmondhatom, aki ott volt, nagyon jól érezte magát!

 

További képek a galériában láthatók >>

Az év madara

2024-ben is megválasztották az év madarát. Ebben az évben a kerecsensólyomra esett a választás. 

 

 

 

A faj 60 %-a hazánkban fészkel.
„A kerecsensólyom nagy termetű, széles szárnyú, az egerészölyvhöz hasonló méretű és színezetű sólyom, Eurázsiában csak az északi sólyom nagyobb nála.”
„A sólyomféle rokonság többi tagjához hasonlóan fészket nem épít, évente egyszer költ. A sziklafalak párkányain hollók fészkét, fészekmaradványát használja, vagy pedig a csupasz párkány törmelékes talajába alakít ki a tojó egy sekély mélyedést a tojásoknak, fás élőhelyeken más közepes és nagy testű madarak, elsősorban ölyvek és sasok üres fészkeibe költözik be. 

 

Mint felidézik, a sziklai fészkelőhelyek esetében az MME éveken át sikeresen alkalmazta az önkéntesekkel végzett fészekőrzést, majd ugyancsak fontos lépés volt az ürge védetté nyilváníttatása, illetve a rágcsálók visszatelepítése egykori élőhelyeikre.” 

 

Aki esetleg többet szeretne tudni ezekről a madarakról az keresgéljen az interneten, sok érdekes információt lehet megtudni róluk.

 

 

Kapcsolódó oldalak:

 

Kerecsensólyom (MME)

Kerecsensólyom (Falco cherrug) – Az év madara 2024 (madaraink.hu)

Generálási idő: 0.02 másodperc
3,718,768 egyedi látogató