Ajánlott oldalak
Zöldtech Magazin
Tudatos Vásárló
Zöldövezet Program
Greenfo
Parlagfűmentes Magyarországért Egyesület
Vízminőség.hu
Nonprofit.hu
NIOK
Földművelésügyi Minisztérium
Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal
Energia Klub Környezetvédelmi Egyesület
Népegészségügyi Portál
Agrár-környezetgazdálkodási Információs Rendszer
Hulladék Munkaszövetség
Környezeti Tanácsadó Irodák Hálózata
Környezetvédelem Online
BeGreeny
Alternatív Energia Hírportál
Zöld Kör
Komposztálj!
Láncszem
Alternatív Energia
E-hulladék
Zöldőrség

Hőtérkép
Széltérkép
UV-térkép
Felhőkép
1%
Előre is köszönjük!
Számlaszámunk:
65500037-30018202-
53000008
Navigáció
· Cikkek
· Hírkategóriák
· GyIK
· Linkek
· Galéria
· Keresés
· Az egyesületről
· Rövid történetünk
· Alapszabály
· 2019. év programjai
· 2018. év programjai
· 2017. év programja
· 2016. év programjai
· 2015. év programja
· 2014. év programja
· 2013. év programja
· 2012. év programja
· 2011. év programja
· 2010. év programja
· 2009. év programja
· Rendeletek
· Támogatóink
· Közhasznú jelentések
Legújabb cikkek
· Majális a Tájháznál
· Visszaemlékezés az e...
· Hetven éve hódít a m...
· Mit kell tudni a sze...
Bejelentkezés
Felhasználók

Eszközbeszerzések támogatása
Új barlangi mélységi rekord a Bükkben

A Szinva Csoport tagjai elérték a 275 méteres mélységet a bükki Bányász-barlangban március 15-én.
A 300 méteres álomhatár közelébe jutottak magyar barlangászok. A Szinva csoport önerőből jutott le az eddig legmélyebb ismert magyar barlang aljára.
A kutatást vezető Rántó András a Felsőtárkányban szerdán tartott sajtótájékoztatón elmondta: a Bükki Nemzeti Parkban, Lillafüred és Bánkút között található Bányász-barlangot az 1960-as évek közepén kezdték el feltárni. A több hullámban folytatott kutatás során 87 méteres mélységig jutottak el akkor a barlangászok. A feltárás 2010-ben vett új lendületet: a több barlangászegyesület tagjaiból szerveződött Szinva Csoport kisebb bontás után új kürtőkre bukkant - közölte Rántó András. Négy év alatt, idén március 15-én jutottak el az új rekordmélységig, megelőzve ezzel az eddigi csúcstartó, ugyancsak a Bükkben lévő, 254 méter mély István-lápai-barlangot - tette hozzá.
Sűrű Péter kutatásvezető-helyettes hangsúlyozta, hogy a kutatásnak ezzel még nincs vége. A Miskolc vízellátásának 20-25 százalékát biztosító Szinva forrásához kapcsolódó Bányász-barlang mélysége meghaladhatja a 400 métert, hossza pedig akár 40-50 kilométer is lehet. A feltárásban szintén részt vevő Nagy Gergely közölte, hogy a barlangászat nem magányos hősökről szól, hanem csapatmunka. A Bányász-barlangban 2010 óta mintegy 30 barlangász dolgozott összesen 3000-4000 munkaórát és mintegy ötmillió forintot áldozva a kutatásra.
Hazánk legmélyebb természetes képződménye egy hónappal ezelőttig a Bükkben található István-lápai barlang volt - járatait éppen ötven évvel ezelőtt, 1964-ben fedezték fel. A barlangnak a felszíntől számított legmélyebb pontját 254 méter mélységűnek mérték. Ez a mélységi rekord idén március közepén dőlt meg a Szinva Csoportnak köszönhetően. A csúcsdöntés négy évvel korábban kezdődött, pontosabban ötven évvel ezelőtt. 2010-ben az ország különböző területeiről összegyűlt barlangkutatók harminc fős csoportja a szintén a Bükkben található Bányász-barlangban kezdett kutatni - ezt az 1993 óta fokozottan védett, csak engedéllyel látogatható barlangot ugyancsak 1964-ben kezdte el feltárni a Miskolci Bányász Barlangkutató Csoport.