Magyar dísznövény lett a világ legszebbje!

Gondoltad volna?

A magyar Celosia plumosa 'Arrabona' nyerte el a 2013-as év dísznövénye címet, amelyet a velencei Fleuroselect konferencián hirdettek ki tavaly.

 

 Magyarországon nemesítették azt a narancspiros virágú dísznövényt, amely megkapta a Fleuroselect nemzetközi konferencia aranyérmét. A most virágzó Celosia plumosa Arrabona lett 2013 hivatalos, nemzetközileg elismert dísznövénye. A növényt a tavalyi Fleuroselect konferencián jutalmazták aranyéremmel.
A növény az Állami Gyümölcstermesztési Kutatóintézet alapító munkatársának, Dr. Kováts Zoltán évtizedes nemesítő munkájának köszönhető. A dísznövényt jelenleg Amerikától Ázsiáig forgalmazzák, s a pozitív visszajelzéseket az idei konferencián zsebelhették be a kutatók. A magyar Celosia plumosa ‘Arrabona’ nyerte el a 2013-as év dísznövénye címet, amelyet a velencei Fleuroselect konferencián hirdettek ki tavaly. Az aranyérmes növényt az Állami Gyümölcstermesztési Kutatóintézet falai között nemesítették ki, amelynek munkatársai az idei, dániai konferencián rengeteg pozitív visszajelzést kaptak a mintamagokról.

 

A PanAmerican Seed, a világ egyik vezető vetőmagot forgalmazó cége jelenleg Amerikától Kínáig terjeszti a narancspiros virágú növény magjait, miután bebizonyosodott, szépen hozza azokat a fajtatulajdonságokat, amelyek miatt aranyérmes lett. A Celosia plumosa 'Arrabona' narancspiros virágú növény, amely egyöntetű színfoltot alakít ki a kertekben, virágágyásokban. A növényt dr. Kováts Zoltán nemesítette ki egy évtized alatt, aki - nem mellesleg - a legtöbb nemesítői aranyéremmel rendelkezik az egynyári dísznövények nemesítésében. A virág Győr városáról - az ókori rómaiak Arrabonájáról - kapta a nevét.
A szépen bokrosodó egynyári növény a korai fagyokig virágzik, valamint igencsak szárazságtűrő. Utóbbi tulajdonságát a 2012-es nagy szárazság idején is bebizonyította. Az Állami Gyümölcstermesztési Kutatóintézetben egyébként is rideg körülmények között zajlik a nemesítés, hogy a növények minél jobban tűrjék a szélsőséges időjárást.

 

"Idén egyik bazsalikomfajtánkkal indultunk ezen a megméretésen, de nem hozhatjuk el mindig mi az aranyérmet, most csak az elismeréseket gyűjtöttük be. Nagyon büszkék vagyunk rá, hogy a Celosia plumosa 'Arrabona' fajtát ismerik és szeretik szerte a világon, és hogy ennyire pozitív visszajelzéseket kaptunk növényünkről" – mondta Kasztovszky Zoltán, a kutatóintézet ügyvezető igazgatója. A PanAmerican Seed mellett az Állami Gyümölcstermesztési Kutatóintézet a szintén neves magforgalmazó és nemesítő céggel, a japán Sakatával folytat tárgyalásokat a hosszú távú kooperációról. A két intézmény jelenleg hazánkban fajta-összehasonlító kísérleteket folytat.

 

 

Az ezüst celózia (Celosia argentea) a szegfűvirágúak rendjén (Caryophyllales) belül a disznóparéjfélék családjába (Amaranthaceae) tartozó celózia (Celosia) nemzetség egyik faja. Hazánkban igen közkedvelt dísznövény, falusi kertekben nagyon gyakori, hisz a sok más kerti növénnyel ellentétben igen igénytelen, palántázni nem kell, csak magról vetni, s azt is csak általában egyszer, hisz következő évben az ősszel elhullott magok kikelnek. Virágzata sokféle színű lehet: a zöldestől egészen a sötétbordóig. Szára vaskos, lédús, levelei szórtan állnak a száron. Színe világoszöld, hajtása sima tapintású, szőröket nemigen visel. Magassága elérheti a 60–80 cm-t is. Az európai kertekben már a reneszánsz korban is ültették ezt a növényt, a barokk kertművészet is igen kedvelte. Régi füveskönyvekben is igen gyakran ábrázolták.

Hozzászólások

Még nem küldtek hozzászólást

Hozzászólás küldése

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.

Értékelés

Csak regisztrált tagok értékelhetnek.

Kérjük jelentkezz be vagy regisztrálj.

Még nem értékelték
Generálási idő: 0.04 másodperc
3,306,865 egyedi látogató